Nie taka straszna stłuczka

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto wykorzystuje samochodu do celów indywidualnych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co ważne, nie ma innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma każdy, a nie jak do tej pory wyłącznie osoby, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. Praktycznie, z pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, gdyż ubezpieczalnie w kolejnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto pamiętać więc, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody lub także od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (jeżeli można było nim przedtem jeździć) aż do dnia jego odbioru. Natomiast, w przypadku szkody pełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do pojazdy samochodowe zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Z całkowitą czyli stu procentową pewnością Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, albo wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu auta zastępczego czy wypłaty w przypadku szkody pełnej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać swoje prawa! A w przypadku jakichkolwiek uwagi korzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Zakopane.